Archiwum kategorii Psychologia

Ładne oczy

Kategorie: Pielęgnacja, Psychologia
Tagi: , , , , , , , , ,

Ładne oczy Podobno są zwierciadłem duszy. Podobno ludzie przywiązują do nich ogromną wagę u kandydata na partnera u płci przeciwnej. Oczy, bo rzecz jasna, o nich mowa, są narządami jednego z pięciu zmysłów, mianowicie wzroku. To dzięki nim poznajemy świat, jego barwy i możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Co zrobić, by nasze oczy służyły nam bardzo dobrze przez długie lata? Byśmy będąc już w podeszłym wieku wciąż mogli czytać bez nadmiernego wysiłku? Z pomocą przychodzi natura. Jak w wielu innych przypadkach, bardzo pomocny jest zdrowy tryb życia. Decydujący wpływ ma dieta. Ta bogata w witaminę A, zapobiega schorzeniu zwanemu kurzą ślepotą. Objawia się ona dużo gorszą ostrością widzenia po zmierzchu. Tę jakże cenną witaminę znajdziemy między innymi w mięsie i pomidorach. Co ciekawe, wspomaga ona także prawidłowy wzrost. Inną dolegliwością, występującą głównie u osób starszych, jest zaćma. Jej powstawaniu jest trudno zapobiec, jednak można sobie w tym pomóc spożywając pokarmy zawierające dużą ilość witaminy C i beta-karotenu. W dawniejszych czasach w niektórych, szczególnie tych biedniejszych krajach, była oznaką wysokiego statusu majątkowego, a co za tym idzie- społecznego. Później stała się tematem tabu, wstydem, powodem wytykania palcami. Oznaczała odstawanie od lansowanego przez media ideału szczupłej sylwetki. Dziś staje się coraz bardziej powszechna w wielu krajach na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że otyłość staje się problemem naszych czasów. Do niedawna większość Polaków myślała, że nasze społeczeństwo „nie przytyje”. Pozornie ten sposób myślenia ma wiele racjonalnych podstaw. Żyjemy w klimacie umiarkowanym, tak więc nasze organizmy nie potrzebują bronić się przed zimnem podskórną warstwą tłuszczu. W szkołach dzieci mają tygodniowo kilka godzin zajęć wychowania fizycznego. Co więcej, tradycyjna polska kuchnia zawiera w sobie mało potraw smażonych i duży nacisk kładzie na warzywa i owoce sezonowe. Jaka jest więc przyczyna otyłości, która dosięga coraz więcej Polaków? Okazuje się, że największym problemem jest nadwaga u dzieci, które zajadają się niezdrową, uzależniającą żywnością i popijają wszystko gazowanymi napojami. W starszym wieku coraz trudniej jest pozbyć się zbędnych kilogramów.

Bruksizm

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , , , , , , ,

Bruksizm Zgrzytanie zębami podczas snu nazywa się bruksizmem. Jest zwykle objawem życia w ciągłym stresie. Cierpią na niego osoby kumulujące emocje w sobie, nie umiejące rozładować napięcia. Inną przyczyną mogą być wady zgryzu. Schorzenie to prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zapalnych i zwyrodnieniowych zmian mogących doprowadzić do ograniczenia ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych. Może powodować przewlekłe bóle głowy. Leczenie tej przypadłości jest trudne. Często psychoterapia i środki uspokajające nie wystarczą. Należy przede wszystkim zdefiniować przyczynę, która wywołuje tę dolegliwość. Jeśli fizykoterapia i psychoterapia nie pomogą konieczne jest zastosowanie specjalnych nakładek podczas snu. Wykonywane są one na zamówienie, aby dokładnie pasowały do zębów. Osobom dotkniętym bruksizmem zalecany jest sprzyjający relaksowi tryb życia – słuchanie muzyki, czytanie książek. W rozluźnieniu obolałych mięśni pomoże ciepła, wilgotna ściereczka położona przy boku twarzy. W obecnych czasach ciężko znaleźć czas na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości snu. Większość ludzi śpi za krótko, a mało kto wie o tym, że jedną godzinę zbyt krótkiego snu odsypia się aż 30 dni. Zmęczenie jest jedną z przyczyn nadmiernej senności. W tym przypadku jest to naturalna reakcja organizmu, odpowiednia dawka snu niweluje ją. Jeśli senność występuje wraz z ogólnym spadkiem energii życiowej może być objawem depresji. Wtedy konieczna jest pomoc psychiatry oraz osób bliskich. Nadmierna senność może mieć przyczynę w chrapaniu i bezdechach. Chrapanie jest oznaką choroby, jego przyczyna musi zostać zdiagnozowana. Oprócz anemii, nadczynności tarczycy i cukrzycy senność występuje przy mononukleozie. Choroba ta może wystąpić w formie przewlekłego zespołu mononukleozy pod postacią zespołu przewlekłego zmęczenia. Chory ma kłopoty z koncentracją, odczuwa senność i ciągłe zmęczenie, jego aktywność życiowa spada. Jednak aby potwierdzić rozpoznanie choroby należy wykonać morfologię krwi oraz badanie na przeciwciała.

Bezsenność

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , , , , , , ,

Bezsenność Sypianie nieregularne lub niedosypianie powoduje gorsze samopoczucie, mniejszą aktywność, niepokój. Wzmaga problemy z koncentracją podczas pracy lub nauki. Pogarsza pamięć, odporność zmniejsza się. Ludzie skarżący się na bezsenność są bardziej podatni na choroby i częściej umierają z powodu zawału serca i udaru mózgu. Bezsenność powoduje też zaburzenia psychiczne, w tym depresję. Amerykańscy badacze w swych badaniach wykazali, że jedenaście nieprzespanych nocy może powodować u człowieka kłopoty z psychiką, które są na tyle poważne, że mogą zagrażać jego życiu. Bezsenność jest sygnałem, ze w organizmie dzieje się coś niedobrego. Trwającą dłużej niż 3 tygodnie uznaje się za chorobę. Ma bardzo wiele przyczyn. Ponad jedną trzecią z nich stanowią zaburzenia psychiczne. W 15% przypadków ustalenie przyczyny jest niemożliwe. Naukowcy zaczęli rozróżniać trzy grupy bezsenności. Pierwsza z nich trwająca do kilku dni może być spowodowana zmianą strefy czasowej, nagłym stresem, emocjami. Nie uznaje jej się jeszcze za zaburzenie, do zwalczenia wystarczy krótkotrwały środek nasenny. O drugim rodzaju bezsenności mówi się, gdy organizm w ten sposób reaguje na stres krócej niż 3 tygodnie. Również w tym wypadku stosowane są środki ułatwiające zasypianie. Gdy bezsenność trwa dłużej niż 3 tygodnie określa się ją mianem przewlekłej. Wtedy konieczne jest odpowiednie leczenie, ponieważ same środki nasenne mogą nie być wystarczające w zwalczaniu tej choroby. Każdego wieczoru co dziesiąta osoba nie może zasnąć z powodu drgania nóg. Czasem ta przypadłość nawet wyrywa z głębokiego snu. Zaburzenie to nosi nazwę RLS (skrót od ang. restless legs syndrome). Są to jakby mrówki biegające po ciele – tak opisują swoje odczucia cierpiący na tę dolegliwość. Te doznania są spowodowane mimowolnymi, ciągłymi ruchami nóg. RLS występuje nie tylko w nocy, ale też w ciągu dnia. Napad trwa około 15 minut. Gdy pojawi się nocą, jest przyczyną niewyspania. RLS jest spowodowany niedoborem dopaminy – substancji odpowiedzialnej za celowość ruchów , wytwarzanej przez mózg. Może być też objawem takich chorób, jak cukrzyca lub mocznica. Ataki wywołują niektóre leki przeciwpadaczkowe i antyalergiczne. Napady RLS koniecznie trzeba skonsultować z lekarzem. Objawy tej choroby mogą wystąpić w każdym wieku – od wczesnego dzieciństwa do później starości. Do niedawna dolegliwość ta była bardzo mało znana i rzadko rozpoznawana nawet przez lekarzy pierwszego kontaktu. Osoby z RLS powinny unikać alkoholu, kawy i nikotyny. Chorobę tę leczy się farmakologicznie, długość terapii zależy od częstotliwości i nasilenia objawów.

Sen

Kategorie: Psychologia
Tagi: , , , , , , ,

Sen W czasie fazy REM snu mogą występować przerażające sny. Pojawiające się sporadycznie są czymś normalnym. Jednak u niektórych dzieci mogą stanowić poważny problem. Jeśli występują często, są powodem lęków, które utrudniają zasypianie podczas następnych nocy, wywołują napięcie i zmęczenie. Pojawiają się przeważnie u dzieci w wieku przedszkolnym. Cierpi na nie co dziesiąte dziecko. Częstość występowania dolegliwości zmniejsza się z wiekiem. Od lęków nocnych różni się tym, że dziecko wybudza się, szybko odzyskuje świadomość i jest w stanie opowiedzieć swój sen bardzo dokładnie. Zaczyna bać się spać samo, jeśli koszmar występuje systematycznie. Koszmarów sennych nie uznaje się za zaburzenie psychiczne. Prawdopodobnie ich pojawienie się ma związek z rozwijaniem się sumienia i poczucia winy. Ich występowaniu sprzyja zmęczenie, napięcie i zażywanie niektórych leków. Jednak jeśli nawracają często konieczna jest konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. U dorosłych koszmary senne oznaczać mogą uraz psychiczny lub być jednym z objawów różnych chorób. Jeśli ktoś ma problemy z zasypianiem nawet o 1.00 w nocy może cierpieć na zespół opóźnionej fazy snu (DSPS). Polega on na opóźnieniu biologicznego zegara w porównaniu ze środowiskiem. Bywa, że osoba jest senna dopiero nad ranem. Zespół opóźnionej fazy snu jest najczęściej spotykanym zaburzeniem snu, dotyczy około 40% wszystkich przypadków z zaburzeniami, zwłaszcza u osób poniżej 30 roku życia. Wiele osób nie jest świadomych u siebie tego zaburzenia. Bardzo prawdopodobne jest, że ci, którzy uważają, że w nocy mają lepszą koncentrację, w rzeczywistości są dotknięci DSPS. Osoby z DSPS z reguły zasypiają ok. 2.00 – 4.00 w nocy i budzą się ok.10.00 – 14.00. Są wypoczęte, jeśli mogą funkcjonować zgodnie z ich indywidualnym zegarem biologicznym. Mają natomiast problem z zasypianiem w porach przyjętych za odpowiednie oraz z rannym wstawaniem. Ten ostatni problem właśnie skłania cierpiących na tę dolegliwość do zasięgnięcia porady lekarza. Zespół opóźnionej fazy snu może być skutkiem urazu głowy. Leczy się go za pomocą fototerapii, terapii behawioralnej oraz melatoniną.

« poprzednie