Archiwum kategorii Pielęgnacja

Masaż chiński

Kategorie: Chińska medycyna, Pielęgnacja
Tagi: , , , , , , ,

Masaż chiński Cały czas przez nasz organizm przepływa energia Yin i Yang. Każde zachwianie równowagi energetycznej ma swoje odbicie w naszym organizmie. A równowaga zależy nie tylko od nas, ale od tego, co nas otacza. Dlatego największą wartością dla medycyny chińskiej jest uważność na to, co dzieje się z nami i na otaczający nas świat – i profilaktyka zdrowia: rozważne odżywianie, harmonia uczuć, czyste środowisko naturalne. Tak skomplikowana równowagę trudno utrzymać, stąd pojawiają się schorzenia. Jedną z terapii w medycynie chińskiej jest akupunktura, lecz, sami akupunkturzyści cenią nad nią prewencyjny, codzienny masaż. Akupunktura ma wpływ na ogólny stan chorego – dzięki manipulacji igłami można stymulować przepływ energii, co pomaga w chorobie. Inną terapią jest akupresura, która pomaga przezwyciężać choroby dzięki przywracaniu równowagi przepływu energii i zapobiega pogorszeniu stanu zdrowia. Natomiast najbardziej ceniony jest chiński masaż wykonywany codziennie. Jest on doskonałą tarczą ochronną zapobiegającą chorobom i obciążeniom dnia codziennego. Masaż jest bardziej całościowy niż akupunktura czy akupresura, których celem jest pojedyncze schorzenie. Masaż chiński wzmacnia i ciało i ducha, pobudzając klasyczne meridiany i ważne punkty systemu pozameridianowego, ożywia organizm, działo zapobiegawczo i lecząco. Sen przychodzi o zmroku, bo taki jest naturalny rytm biologiczny człowieka. Po zapadnięciu zmierzchu szyszynka wytwarza hormon, który sprawia, że organizm domaga się odpoczynku – melatoninę. To między innymi przez nią nawet po przespanej nocy można odczuwać senność w pochmurne dni. Osoby, które muszą być aktywne w nocy, a odpoczywa mogą w dzień z czasem odczują coraz większe zmęczenie i poirytowanie. Organizm zaczyna być senny między godziną 22 a 23, jednak największa senność ogarnia nas między 1 a 3. Jest to między innymi wynikiem obniżonej temperatury ciała oraz ciśnienia krwi. Obydwa ponownie zaczną rosnąć około godziny 6. To, ile potrzeba snu, jest sprawą indywidualną organizmu. Uzależniona jest od uwarunkowań genetycznych, wieku, pory roku, stylu życia. Na ilość potrzebnego snu ma wpływ nawet wykonywana praca – dłużej i lepiej śpi się, gdy jest ona mniej stresująca, aczkolwiek trudno jest znaleźć mało stresującą pracę, dlatego pamiętajmy o tym by odpowiednio się zrelaksować przed snem.

Ładne oczy

Kategorie: Pielęgnacja, Psychologia
Tagi: , , , , , , , , ,

Ładne oczy Podobno są zwierciadłem duszy. Podobno ludzie przywiązują do nich ogromną wagę u kandydata na partnera u płci przeciwnej. Oczy, bo rzecz jasna, o nich mowa, są narządami jednego z pięciu zmysłów, mianowicie wzroku. To dzięki nim poznajemy świat, jego barwy i możemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Co zrobić, by nasze oczy służyły nam bardzo dobrze przez długie lata? Byśmy będąc już w podeszłym wieku wciąż mogli czytać bez nadmiernego wysiłku? Z pomocą przychodzi natura. Jak w wielu innych przypadkach, bardzo pomocny jest zdrowy tryb życia. Decydujący wpływ ma dieta. Ta bogata w witaminę A, zapobiega schorzeniu zwanemu kurzą ślepotą. Objawia się ona dużo gorszą ostrością widzenia po zmierzchu. Tę jakże cenną witaminę znajdziemy między innymi w mięsie i pomidorach. Co ciekawe, wspomaga ona także prawidłowy wzrost. Inną dolegliwością, występującą głównie u osób starszych, jest zaćma. Jej powstawaniu jest trudno zapobiec, jednak można sobie w tym pomóc spożywając pokarmy zawierające dużą ilość witaminy C i beta-karotenu. W dawniejszych czasach w niektórych, szczególnie tych biedniejszych krajach, była oznaką wysokiego statusu majątkowego, a co za tym idzie- społecznego. Później stała się tematem tabu, wstydem, powodem wytykania palcami. Oznaczała odstawanie od lansowanego przez media ideału szczupłej sylwetki. Dziś staje się coraz bardziej powszechna w wielu krajach na całym świecie. Śmiało można powiedzieć, że otyłość staje się problemem naszych czasów. Do niedawna większość Polaków myślała, że nasze społeczeństwo „nie przytyje”. Pozornie ten sposób myślenia ma wiele racjonalnych podstaw. Żyjemy w klimacie umiarkowanym, tak więc nasze organizmy nie potrzebują bronić się przed zimnem podskórną warstwą tłuszczu. W szkołach dzieci mają tygodniowo kilka godzin zajęć wychowania fizycznego. Co więcej, tradycyjna polska kuchnia zawiera w sobie mało potraw smażonych i duży nacisk kładzie na warzywa i owoce sezonowe. Jaka jest więc przyczyna otyłości, która dosięga coraz więcej Polaków? Okazuje się, że największym problemem jest nadwaga u dzieci, które zajadają się niezdrową, uzależniającą żywnością i popijają wszystko gazowanymi napojami. W starszym wieku coraz trudniej jest pozbyć się zbędnych kilogramów.

Dieta

Kategorie: Chińska medycyna, Pielęgnacja
Tagi: , , , , , ,

Dieta Jeśli badania kardiologiczne, a zwłaszcza próba wysiłkowa nie budzi zastrzeżeń, chory może wrócić do normalnej aktywności. Wcześniejszy brak ruchu doprowadził chorego do takiego stanu zdrowia. Dlatego po zabiegu wszczepienia by passów chory koniecznie musi zmienić te nawyki. Ruch i nkontrolowany wysiłek fizyczny jest sprzymierzeńcem serca. Pamiętać trzeba jednak, że z by passami należy unikać czynności, które wykonywane są na tzw. bezdechu ( pchanie, ciągnięcie, dźwiganie ciężarów).Wskazany jest wysiłek intensywny lecz krótki i pod kontrolą tętna i ciśnienia – zwłaszcza w pierwszych sześciu miesiącach po zabiegu. Bardzo wskazane są długie spacery, jazda na rowerze i pływanie. Praktycznie dla każdego stanu klinicznego znajdzie się odpowiedni wysiłek fizyczny. Wielu pacjentów po operacji wszczepienia by pasów powraca do normalnej życiowej aktywności. Trzeba jednak pamiętać o regularnym stosowaniu jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych. By passy nie muszą oznaczać wyroku. Pamiętając o codziennej dawce ruchu, można jeszcze długo cieszyć się sprawnością. Chory, któremu wszczepiono by – passy do końca życia zmuszony jest przestrzegać diety niskocholesterolowej. Powinna to być dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, bogata w błonnik. Warto wzorować się na diecie śródziemnomorskiej. Osoba z by passami powinna spożywać tylko pieczywo pełnoziarniste. Z nabiału wskazane są chude sery, chude mleko i chude jogurty. Zupy należy spożywać niezagęszczane i nie zabielane śmietaną, przygotowane na chudym mięsie. Najbardziej wskazane są tłuste morskie ryby. Ponadto można stosować mięso drobiowe bez skóry, cielęcinę, dziczyznę i mięso królika. Owoce i warzywa można stosować bez ograniczeń. W przypadku gdy chorobie niedokrwiennej towarzyszy cukrzyca, ostrożnie stosujemy owoce. Łasuchom zaleca się sorbety, galaretki, sałatki owocowe. Bardzo wskazane są orzechy włoskie. Zaleca się niestosowanie cukru i soli. W zamian do potraw należy stosować sporą ilość ziół, najlepiej świeżych. Wskazana jest też lampka czerwonego wina od czasu do czasu. Duża ilość spożywanego błonnika pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru cholesterolu.

Rozwój

Kategorie: Pielęgnacja
Tagi: , , , , , , , , ,

Rozwój Rozwój ruchowy powinien przebiegać w sposób prawidłowy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci.Rozwojem ruchowym można określić dążenie do zdobywania kontroli nad ruchami ciała. Aby to osiągnąć należy umieć skoordynować wszelkie czynności ośrodków nerwowych oraz mięśni. Kontrola ta ma swoje źródło w rozwoju odruchów i ogólnej aktywności, która ma miejsce już w przypadku rodzącego się noworodka. Dziecko osiąga w okresie czwartego, piątego roku życia kontrolę w zakresie, nazywanym przez specjalistów tak zwaną dużą motoryką. Dotyczy ona większych części ciała, które są pomocne w takich czynnościach, jak chodzenie, skakanie, bieganie czy pływanie. W okresie piątego roku życia następuje rozwój dotyczący kontroli o wiele bardziej precyzyjnych ruchów. W ruchy te są zaangażowane mniejsze grupy mięśni, biorących udział między innymi w rzucaniu czy chwytaniu piłki, posługiwaniu się różnego rodzaju przyrządami lub narzędziami, lub też pisaniu. Jeśli opisany rozwój przebiega prawidłowo, bez większych zakłóceń, dziecko w wieku sześciu lat jest przygotowane do pójścia do szkoły, brania udziału w bardziej skomplikowanych zabawach, czy też do rozpoczęcia uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej. Zjawisko, zwane lateralizacją odnosi się do czynności, w których przeważa jedna strona ciała człowieka. Lateralizacja, a więc czynnościowa asymetria, wyraża się najczęściej w fakcie większej sprawności jednej strony ciała ludzkiego. Oczywiście, w większości przypadków sprawniejsza jest prawa strona, a więc prawa ręka, prawa noga, prawe oko. W społeczeństwie można jednak spotkać ludzi z dominującą stroną lewą. Wówczas człowiek ma sprawniejszą lewą rękę, lewą nogę czy lewe oko. Ręka, którą wykonuje się większą liczbę czynności, jest nazywana dominującą, a w sytuacjach wymagających działania oburęcznego ręka druga nazywana jest pomocniczą. Naukowo dowiedziono, że dziecko już rodzi się z ręką dominującą. Co prawda, w pierwszych miesiącach życia używa w stopniu podobnym obu rąk, jednakże już w ósmym miesiącu można zaobserwować niewielką przewagę jednej ręki, u większości prawej. W wieku czterech do sześciu lat już wyraźnie widać przewagę dominującej ręki. Bardzo rzadkim zjawiskiem, choć czasami spotykanym są dzieci, które równie sprawnie posługują się obiema rękami, które określa się mianem oburęcznych.

« poprzednie