Wpisy z Styczeń, 2012

Meridiany

Kategorie: Chińska medycyna
Tagi: , , , , , , ,

Meridiany 2Przez nasz organizm cały czas przepływa energia. Energia jest paliwem życia, tak jak pokarm paliwem dla organizmu. Jeśli dopływ energii do jakiejś części ciała jest niedostateczny zaczynamy chorować. Choroba zaś powoduje następne zablokowanie energii, układ immunologiczny staje się coraz słabszy, co doprowadza do lawiny objawów chorobowych. Wszystko zaczyna się od złego przepływu energii. Według medycyny chińskiej cała energia życiowa składa się z trzech energii: wrodzonej – odziedziczonej po przodkach, energii z pożywienia oraz energii kosmicznej – uzyskiwanej z atmosfery. Cała ta energia przepływa w ciele człowieka przez system meridianów i połączeń obocznych, w rytmie 24-godzinnym i jest odpowiedzialna za całą prace organizmu. Przebieg meridian w lewej i prawej części ciała jest taki sam – jak w lustrzanym odbiciu. Meridiany są podzielone na 2 grupy. Pierwsza grupa to dwanaście regularnych meridianów reki i nogi. Poszczególnym meridianom podporządkowane są określone narządy i należą do meridianów typu Yin i Yang. Druga grupa to osiem specjalnych meridianów, które są bezpośrednio związane z określonymi organami. Dwa z nich maja podstawowe znaczenie i kontrolują pozostałych dwanaście. Razem z dwunastoma regularnymi meridianami tworzą czternaście klasycznych meridianów medycyny chińskiej. Jest to zasada mówiąca o przemieszczaniu się energii. Pięć żywiołów to: żywioł drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody. W okresie całego roku kalendarzowego: od wiosny, poprzez lato, późne lato, jesień i zimę, każdy z żywiołów osiąga największą energię, czyli najwyższy punkt aktywności. Przy czym każdy z żywiołów oddziałuje na inne – hamująco i rozpraszająco – powodując, że ilość całej energii się nie zmienia – pozostaje taka sama. Jeśli np. zima jest zbyt krótka i ciepła – to znaczy, że równowaga została zachwiana i będzie to miało wpływ na nasze zdrowie. Ale możemy to regulować za pomocą, odpowiednio dobierając składniki posiłków. Każdemu narządowi: sercu, śledzionie, płucu, nerce i wątrobie), podporządkowany jest tak zwany ‘pusty narząd’: jelito cienkie, żołądek, jelito grube, pęcherz moczowy, pęcherzyk żółciowy). Odpowiadające pary meridianów wpływają na siebie wzajemnie według zasady tworzenie i niszczenie. Dlatego w medycynie chińskiej lecząc dany narząd nigdy nie jest on rozpatrywany oddzielnie, lecz w połączeniu z innymi narządami i częściami ciała – łączą się one przez meridiany i system przepływu energii zgodnie z regułą pięciu żywiołów. Narządy i puste narządy są połączone w pary. Każda para należy do jednego z pięciu żywiołów, a przebieg energii narządu jest zgodny z pora roku. Wzmacnianie i hamowanie energii utrzymuje jej obieg w równowadze.

Maltretowanie fizyczne dzieci

Kategorie: Dziecko
Tagi: , , , , , , ,

Maltretowanie fizyczne dzieci Właściwie nie trudno określić jest czy dziecko jest maltretowane fizycznie. Widać objawy zewnętrzne – zadrapania, siniaki. Niektórzy „dorośli” wpadają na pomysł, żeby gasić na swoich dzieciach papierosy, przypiekać ich ciałka rozgrzanym żelazkiem, przypalanie zapalniczką. W zwyrodniałych głowach roją się chore i niestworzone pomysły na tortury. Statystyki dowodzą, że większość tego typu patologii odbywa się w domach alkoholików, gdzie brakuje jednego małżonka. Wpływ ma na to w dużym stopniu też status majątkowy, społeczny, niekiedy rasa. Dzieci maltretowane mają po kilka lat, wtedy nie mogą się jeszcze bronić, są zbyt słabe. W skrajnych przypadkach zdarza się, że dzieci nie przeżywają katowania. Gdy przeżyją, są psychicznie i fizycznie okaleczone, niezdolne do odczuwania emocji. Warto wspomnieć, że sprawcami tego nieszczęścia są też osoby pośrednio związane z oprawcami dzieci. Być może jesteśmy nimi my. Czasem, gdy po prostu wykażemy zainteresowanie możemy uratować niewinne ludzkie życie. W pewnym mieszkaniu w zwykłym bloku mieszkała pewna kobieta z 3. 5 rocznym synkiem. Jako sąsiadka była bardzo miła, chociaż znana była ludziom jej skłonność do picia. Często skarżyła się, że jej syn jest niegrzeczny. Z początku sprawiał wrażenie miłego. Potem jednak prawie wcale nie ruszał się z mieszkania. Matka również sporadycznie. Najczęściej po alkohol. Chociaż nadal była bardzo miła dla wszystkich – oprócz własnego syna. Nikt z sąsiadów nie interesował się, gdy widział dziecko z podpuchniętymi od łez oczami, kulejące. Dopiero, co przestało robić w pieluchy, a już matka ganiała go do sklepu po wódkę. Potem jednak dziecko nie miało siły nawet wstać z lóżka. Matka katowała syna do tego stopnia, że błagał ją o to, by nie podnosiła go. Mały zmarł od wewnętrznego krwotoku wychudzonego ciałka. Oprawczyni biła go kablem tak, że miał na całym ciele rany cięte. Wniosek? Trudno oczekiwać od obcych uczuć, skoro rodzona matka tak postępuje.

Zioła

Kategorie: Leczenie
Tagi: , , , , , , , ,

Zioła Chyba najbardziej znana roślina lecznicza, i nie tylko! O jej rozległych zastosowaniach wie prawie każdy. Pomocna w bólu żołądka uspokaja przed ważnym spotkaniem czy egzaminem. Działa odkażająco, przeciwzapalnie, poprawia trawienie. W wakacyjnych miesiącach wydaje niezwykle aromatyczne kwiaty, zawierające olejek mentolowy, bogaty w takie witaminy jak A oraz C, a także wiele steroli roślinnych. W kuchni używana nie tylko do dekoracji lodów czy ciast, ale także wzmacnia smak takich mięs jak wołowina czy dziczyzna oraz wszelkich sosów. Doskonale komponuje się z sokiem cytrynowym tworząc orzeźwiający napój na upalne dni. Nie ma także kosmetyku odświeżającego, który w swoim składzie nie zawiera mięty. Taki oczyszczający skórę twarzy specyfik można przygotować samodzielnie, gotując chwilę kilka liści mięty, a następnie odcedzając powstały wywar, studząc i gotowe! Teraz tylko wystarczy przemywać tym cerę a stanie się one świeża i rześka. Podobnie jak nasz oddech podczas żucia wszelkich gum z zawartością olejku mentolowego. Jeśli zastanawiasz się skąd nazwa tego popularnego na wiosennych i letnich łąkach, żółto kwitnącego zioła, to powinieneś przyjrzeć się jego drobnym listkom. To właśnie ie na nich występują rzędy pojedynczych otworów, co sprawia wrażenie roślinnego sitka. Działa przede wszystkim na stany nadpobudliwości i rozstrojenia nerwowego. Uspokaja, wycisza, pozytywnie nastawia do życia. Ze względu na łagodzenie stanów zapalnych może być stosowany w bólach gardła oraz stawów. Warto również przemywać nim rany i otarcia skóry, gdyż wówczas szybciej będą się goiły. Ale należy uważać stosując ziele dziurawca! Przede wszystkim u osób cierpiących na tak zwane uczulenie słoneczne czy posiadających na ciele znamiona o nieregularnych kształtach. Istnieje bowiem hipoteza, że może on prowadzić do powstania nowotworu skóry – czerniaka. Podkreśla się także możliwość zmniejszenia ochrony przed ciążą kiedy przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne i jednocześnie pijemy napary z dziurawca. Jak na razie są to jedynie niczym nie poparte tezy, jednak dość możliwe do uwiarygodnienia, a zatem lepiej być ostrożnym, w końcu chodzi o nasze zdrowie, a nawet życie…

Choroby zakaźne

Kategorie: Choroby
Tagi: , , , , , , ,

Choroby zakaźne Choroby zakaźne to kolejna z podstawowych w naszym kraju specjalności medycznych. Choroby te określane są również bardzo często mianem chorób infekcyjnych. Etiologicznych czynników mających bezpośredni wpływ na występowanie tych chorób jest bardzo wiele. Można w tym miejscu wymienić między innymi bakterie, wirusy oraz grzyby. Jednakże nie wszystkie one odznaczają się właściwościami polegającymi na wywoływaniu określonych chorób. W większości przypadków choroby zakaźne mają to do siebie, iż bez większych problemów przenoszą się z jednych organizmów na inne – mówimy wówczas o nich w kategoriach schorzeń zaraźliwych. Objawiać się one mogą w bardzo rozmaity sposób, w związku z czym w celu ich zdiagnozowania – jeśli zachodzi podejrzenie ich wystąpienia – występuje konieczność przeprowadzenia całego szeregu odpowiednich badań. Stosowane są także również różne metody leczenia takich chorób. Ponadto w tym przypadku – jak i przy innych zresztą chorobach – niesamowicie ogromną rolę odgrywa profilaktyka. W naszym kraju w obrębie podstawowych specjalności lekarskich wyodrębnić można bardzo wiele dziedzin. Jedną z nich jest genetyka kliniczna. W obrębie jej zainteresowań leżą takie zagadnienia jak wrodzone wady rozwojowe, diagnozowanie prenatalne oraz chorób wrodzonych, a także poradnictwo. Przyczyna powstawania tego rodzaju schorzeń są przede wszystkim zaburzenia genetycznego materiału u rodziców oraz dzieci. Zajmujący się tą specjalnością lekarz ma za zadanie ustalenie kilku rzeczy. A zatem w pierwszej kolejności musi on stwierdzić czy określona choroba jest chorobą dziedziczną, a jeżeli tak – to na czym dokładnie ten mechanizm w tym konkretnym przypadku polega. Ponadto przy zastosowaniu matematycznych metod konieczne jest określenie, jak duże jest prawdopodobieństwo, że potomstwo zapadnie na taką chorobę. Przy tej okazji zidentyfikować trzeba tych członków rodziny, u których takowe ryzyko jest największe. Wtedy stosuje się odpowiednie leczenie i podjąć działania o charakterze profilaktycznym.

« poprzednie